ELEMENTUM

Przed Tobą zbiór dwudziestu pięciu zadań z chemii nieorganicznej.

Dział: Atom z tematu: ,,Fizyczno-chemiczny XX wiek.

Wstęp: Niektórzy sięgając pamięcią do historii XX wieku przenoszą się do starożytności i faktycznie w pewnym sensie tak jest. Dzisiaj maturzysta ma taką wiedzę z chemii jak profesor z 1901 roku. Jednak nie zapominajmy, że ten czas to niespotykany wcześniej rozwój ludzkości. Przykładów jest cała masa!
Odkrycie budowy atomu, stworzenie bomby atomowej, dwie wojny światowe, rozwój technologii oraz internetu do takiej skali, że zakupy dzisiaj głównie robimy w sklepach internetowych i wiele innych… Z tym tematem również połączone są wielkie nazwiska jak: Skłodowska, Rutherford, Fermi, de Broglie, Einstein… zanurz się w świecie chemików i fizyków z XX wieku, rozwiązując zadania i poznając ich historię!

Temat 1 –Atom z serii chemii nieorganicznej jest ważny, ponieważ w każdej maturze znajdują się pierwsze zadania związane z tym tematem. Dlatego prześledź poniższe zagadnienia oraz zadania, odpowiedz na pytania i zrób wiele notatek, które pomogą Ci uporządkować Twoją wiedzę.

Wskazówka: Pamiętaj… wielki naukowiec Benjamin Franklin powiedział:

,,Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte“.

…więc otwórz swoją głowę na zagadnienia tego tematu i pamiętaj, że każde zagadnienie możesz opanować do perfekcji, wystarczy tylko ćwiczyć!