Dlaczego mamy kaca? – dehydrogenaza alkoholowa

dehydrogenaza alkoholowa

Dlaczego mamy kaca? – dehydrogenaza alkoholowa

 

Elemencik
Cotygodniowa porcja wiedzy

Weekend dobiega końca… Od jutra większość z was wraca do szkoły lub pracy, ale sięgnijmy pamięcią do piątkowej lub sobotniej nocy. Zapewne jeśli nie zostaliście kierowcą w towarzystwie, to nie obeszło się bez substancji spożywanej przez ludzi od wieków czyli alkoholu.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek:

  1. W jaki sposób organizm pozbywa się etanolu?
  2. Co powoduje kaca?
  3. Dlaczego jedni mają „mocną głowę” a inni nie, odnosząc się do spożywania alkoholu?
  4. Jakie są skutki uboczne spożywania alkoholu?
  5. Pozytywne strony spożywania niewielkich ilości alkoholu.

Zacznijmy więc od początku…

Etanol jako główny składnik napojów alkoholowych

Etanol (C2H5OH) główny składnik napojów alkoholowych może być wydalany z organizmu jedynie w formie zmetabolizowanej. Natomiast przemiany metaboliczne mogą przebiegać dwoma szlakami. Jeden z tych procesów przebiega w cytoplazmie i jest katalizowany przez dehydrogenazę alkoholową.

Dehydrogenaza alkoholowa jest enzymem przyspieszającym przekształcenie się etanolu do aldehydu octowego. Następnie wspomniany aldehyd jest utleniany do kwasu octowego, reakcja jest katalizowana przez dehydrogenazę aldehydową.

Co powoduje kaca?

Etanal jest związkiem bardziej toksycznym zarówno od etanolu jak i od kwasu octowego. Odpowiada również za skutki uboczne spożywania alkoholu zwane „kacem”.

A co z osobami które mogą „wypić więcej alkoholu”?

Osoby posiadające duże stężenie enzymu dehydrogenazy alkoholowej, są bardziej odporne na psychoaktywne działanie etanolu, dzięki czemu mogą wypić więcej alkoholu z zachowaniem umiarkowanej przytomności. Zwracając uwagę na fakt, że dehydrogenaza alkoholowa prowadzi do powstania aldehydu octowego, który jest bardziej toksyczny, osoby z „mocniejszą głową” mają silniejszego „kaca” oraz większą tendencję do popadania w alkoholizm.

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Dodatkowo warto zaznaczyć, że spożycie alkoholu prowadzi do wzrostu NADH (Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy). Hamuje on glukoneogenezę i prowadzi do gromadzenia się mleczanów. W rezultacie może rozwinąć się hipoglikemia i kwasica mleczanowa. Nadmiar NADH uszkadza wątrobę, ponieważ powoduje nadmierną syntezę tłuszczów. Badania pokazują również, że nadmierne spożywanie alkoholu zaburza metabolizm witamin. Przykładem może być przekształcenie witaminy A w kwas retinowy, które nie zachodzi w obecności etanolu.

Pozytywne strony spożywania niewielkich ilości alkoholu

Spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach ma również swoje pozytywne strony. Wraz z myślą Benjamina Franklina „Wino jest nieustającym dowodem, że Bóg nas kocha i lubi widzieć nas szczęśliwymi” korzystnie wpływa na socjalizacje i jest głęboko zakorzeniony w Polskiej kulturze.

Autor: Maciej Młodziejewski, ELEMENTUM

Jeśłi spodobał Ci się nasz artykuł to koniecznie polub nasz fanpage FB.

A jeśli zaciekawił Cię temat chemii organicznej i chciałbyś dowiedzieć się więcej o alkoholach, aldehydach i innych cząsteczkach to zapisz się na zajęcia indywidualne(korepetycje chemia) lub kurs grupowy z chemii organicznej i stań się ekspertem razem z ELEMENTUM.

Maciej Młodziejewski jest przedsiębiorcą a także nauczycielem i trenerem.
Ukończył studia magisterskie z chemii. Od kilku lat współpracuje z uczniami, którzy chcą lepiej zrozumieć fascynującą naturę chemii i realizować swoje marzenia dostając się na wybrane kierunki.

Autor licznych artykułów o tematyce popularno-naukowej z chemii oraz zadań chemicznych. Przygotowuje uczniów do egzaminu maturalnego oraz egzaminów z chemii na uniwersytetach medycznych, przyrodniczych itd.

Posiada doświadczenie wieloletniej pracy z uczniami na każdym poziomie niezależnie od wieku, a także 5-letni staż pracy w laboratorium zakładu chemii bionieorganicznej oraz laboratorium przemysłu paliw lotniczych.

Jego pasją są sztuki walki. Uwielbia pomagać ludziom, motywować ich do działania i samorealizacji. Nie boi się wyzwań i uważa, że najlepszym przewidywaniem przyszłości jest tworzenie jej.

Napisz komentarz

Subskrypcja

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu i odbierz prezent.

Dziękujemy za zapisanie się na naszą subskrypcję!