Dlaczego aż 92% ludzi nie zrealizuje swoich postanowień noworocznych?
Dlaczego aż 92% ludzi nie zrealizuje swoich postanowień noworocznych?
Elemencik
Cotygodniowa porcja wiedzy
- Schudnę
2. Przestanę palić
3. Przeczytam więcej książek
4. Podejmę naukę nowego języka
5. …..
6. …..
7. …..
Z pewnością ta lista jest Ci znajoma. Przed Nowym Rokiem układamy postanowienia noworoczne w nadziei absolutnej zmiany na lepszą wersję nas samych. A już w nowym roku pozostajemy przy nawykach sprzed 1 stycznia. Dlaczego…?
Zacznijmy od faktów
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Scranton opublikowane w miesięczniku ,,The Journal of Clinical Psychology” pokazują:
- 45% badanych regularnie układa listę postanowień noworocznych
- Większość badanych na pierwszej pozycji umieszcza postanowienie „schudnę”
Realizując główne postanowienie. Możemy powołać się na dane z centrów fitnessu:
W styczniu niektóre z nich będą miały o 1/3 klientów więcej, ale już po pierwszym tygodniu zrezygnuje 25% osób, 29% po dwóch, 36% podda się po miesiącu, a 50% w ciągu pół roku. Ostatecznie aż 92% badanych nie dotrzyma swoich postanowień.
Naukowcy i eksperci wskazują wiele przyczyn np. Zbyt abstrakcyjne cele, złe planowanie, brak przywiązania do naszych celów, niecierpliwość w oczekiwaniu na efekt.
Według mnie, jednym z ważniejszych powodów dla których ludzie porzucają postanowienia jest zbyt duża ilość nowych zmian. W dodatku mało odnosząca się do ich aktualnego stylu życia. Analizując ten argument przez pryzmat biologii musimy znaleźć elementy naszego mózgu, które są odpowiedzialne za nasze cele i potencjalnie pomogą nam je zmieniać.
W rdzeniu przedłużonym pnia mózgu istnieje twór siatkowaty, który oprócz kontroli funkcji fizjologicznych, filtruje informacje docierające do nas ze względu na ich ważność. Łatwo się domyślić, że postanowienie wymyślone w pośpiechu przed Nowym Rokiem, jest traktowane przez twór siatkowaty jako jedna z wielu codziennych informacji. Więc jeśli chcecie, aby wasz mózg lepiej potraktował wasze postanowienia – zbudujcie silne zaangażowanie, codziennie je wzmacniając. Wtedy twór siatkowaty dostrzeże wszystkie aspekty z nim związane i ułatwi wam realizacje celu.
Drugim ważnym elementem jest kora przedczołowa(umiejscowiona z przodu płata czołowego) odpowiedzialna za pamięć krótkotrwałą, rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów i odpowiadająca za siłę naszej woli. Przykładowo jeśli zaplanujemy wiele postanowień noworocznych to kora przedczołowa będzie nadmiernie obciążona. Dodając do tego trudne sytuacje z którymi spotykamy się każdego dnia, próbujemy natychmiast ułatwić sobie życie przez niezobowiązujące porzucenie naszych postanowień: ,,Przecież za rok mogę zrobić nowe postanowienia i wtedy na pewno mi się uda!”.
Symboliczna granica – postanowienia noworoczne
Nowy Rok ma symboliczną moc oddzielania przeszłości, na która już nie mamy wpływu i przyszłości, która możemy kreować. To również czas w którym podsumowujemy nasze wydarzenia i planujemy przyszłe. Będąc wtajemniczeni w działanie naszych sprzymierzeńców(kora przedczołowa, twór siatkowaty). Życzę Ci Drogi Czytelniku, abyś przez te 365 dni zrealizował swoje postanowienia noworoczne i dumnie mógł pochwalić się efektem.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Autor: Maciej Młodziejewski, ELEMENTUM
Zachęcamy również do przeczytania naszego ostatniego artykułu ELEMENTUM pt.: ,,Planowanie” także jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o biologii naszego mózgu to zapraszamy do umówienia się na lekcję z biologii(korepetycje biologia) do naszego eksperta!
Odwiedź także nasz fanpage, aby być na bieżąco FB