Dlaczego aż 92% ludzi nie zrealizuje swoich postanowień noworocznych?

Postanowienia noworoczne

Dlaczego aż 92% ludzi nie zrealizuje swoich postanowień noworocznych?

 

Elemencik
Cotygodniowa porcja wiedzy

 1. Schudnę
  2. Przestanę palić
  3. Przeczytam więcej książek
  4. Podejmę naukę nowego języka
  5. …..
  6. …..
  7. …..

Z pewnością ta lista jest Ci znajoma. Przed Nowym Rokiem układamy postanowienia noworoczne w nadziei absolutnej zmiany na lepszą wersję nas samych. A już w nowym roku pozostajemy przy nawykach sprzed 1 stycznia. Dlaczego…?

Zacznijmy od faktów

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Scranton opublikowane w miesięczniku ,,The Journal of Clinical Psychology” pokazują:

 • 45% badanych regularnie układa listę postanowień noworocznych
 • Większość badanych na pierwszej pozycji umieszcza postanowienie „schudnę”

Realizując główne postanowienie. Możemy powołać się na dane z centrów fitnessu:
W styczniu niektóre z nich będą miały o 1/3 klientów więcej, ale już po pierwszym tygodniu zrezygnuje 25% osób, 29% po dwóch, 36% podda się po miesiącu, a 50% w ciągu pół roku. Ostatecznie aż 92% badanych nie dotrzyma swoich postanowień.

Naukowcy i eksperci wskazują wiele przyczyn np. Zbyt abstrakcyjne cele, złe planowanie, brak przywiązania do naszych celów, niecierpliwość w oczekiwaniu na efekt.

Według mnie, jednym z ważniejszych powodów dla których ludzie porzucają postanowienia jest zbyt duża ilość nowych zmian. W dodatku mało odnosząca się do ich aktualnego stylu życia. Analizując ten argument przez pryzmat biologii musimy znaleźć elementy naszego mózgu, które są odpowiedzialne za nasze cele i potencjalnie pomogą nam je zmieniać.

W rdzeniu przedłużonym pnia mózgu istnieje twór siatkowaty, który oprócz kontroli funkcji fizjologicznych, filtruje informacje docierające do nas ze względu na ich ważność. Łatwo się domyślić, że postanowienie wymyślone w pośpiechu przed Nowym Rokiem, jest traktowane przez twór siatkowaty jako jedna z wielu codziennych informacji. Więc jeśli chcecie, aby wasz mózg lepiej potraktował wasze postanowienia – zbudujcie silne zaangażowanie, codziennie je wzmacniając. Wtedy twór siatkowaty dostrzeże wszystkie aspekty z nim związane i ułatwi wam realizacje celu.

Drugim ważnym elementem jest kora przedczołowa(umiejscowiona z przodu płata czołowego) odpowiedzialna za pamięć krótkotrwałą, rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów i odpowiadająca za siłę naszej woli. Przykładowo jeśli zaplanujemy wiele postanowień noworocznych to kora przedczołowa będzie nadmiernie obciążona. Dodając do tego trudne sytuacje z którymi spotykamy się każdego dnia, próbujemy natychmiast ułatwić sobie życie przez niezobowiązujące porzucenie naszych postanowień: ,,Przecież za rok mogę zrobić nowe postanowienia i wtedy na pewno mi się uda!”.

Symboliczna granica – postanowienia noworoczne

Nowy Rok ma symboliczną moc oddzielania przeszłości, na która już nie mamy wpływu i przyszłości, która możemy kreować. To również czas w którym podsumowujemy nasze wydarzenia i planujemy przyszłe. Będąc wtajemniczeni w działanie naszych sprzymierzeńców(kora przedczołowa, twór siatkowaty). Życzę Ci Drogi Czytelniku, abyś przez te 365 dni zrealizował swoje postanowienia noworoczne i dumnie mógł pochwalić się efektem.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Autor: Maciej Młodziejewski, ELEMENTUM

Zachęcamy również do przeczytania naszego ostatniego artykułu ELEMENTUM  pt.: ,,Planowanie” także jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o biologii naszego mózgu to zapraszamy do umówienia się na​ lekcję z biologii(korepetycje biologia)​​ do naszego eksperta!

Odwiedź także nasz fanpage, aby być na bieżąco FB

Maciej Młodziejewski jest przedsiębiorcą a także nauczycielem i trenerem.
Ukończył studia magisterskie z chemii. Od kilku lat współpracuje z uczniami, którzy chcą lepiej zrozumieć fascynującą naturę chemii i realizować swoje marzenia dostając się na wybrane kierunki.

Autor licznych artykułów o tematyce popularno-naukowej z chemii oraz zadań chemicznych. Przygotowuje uczniów do egzaminu maturalnego oraz egzaminów z chemii na uniwersytetach medycznych, przyrodniczych itd.

Posiada doświadczenie wieloletniej pracy z uczniami na każdym poziomie niezależnie od wieku, a także 5-letni staż pracy w laboratorium zakładu chemii bionieorganicznej oraz laboratorium przemysłu paliw lotniczych.

Jego pasją są sztuki walki. Uwielbia pomagać ludziom, motywować ich do działania i samorealizacji. Nie boi się wyzwań i uważa, że najlepszym przewidywaniem przyszłości jest tworzenie jej.

Napisz komentarz

Subskrypcja

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu i odbierz prezent.

Dziękujemy za zapisanie się na naszą subskrypcję!