Studia Farmacja – czy warto?
Farmacja – czy warto ?
Czy znacie może takie powiedzenie, że studia to najlepszy okres w naszym życiu ? Jednak, aby to stwierdzenie stało się faktem, musimy dokonać odpowiedniego wyboru kierunku studiów. Uważam, że to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w naszym młodzieńczym życiu. Pamiętam, jak sama spędziłam wiele godzin na rozmyślaniu o tym co mogłabym robić w przyszłosci. Chciałabym, abyście zrobili sobie dziś chwilkę przerwy w nauce i również się nad tym zastanowili. Przygotowałam artykuł, w którym opowiem Wam swoją historię. Mam nadzieję, że dla kogoś z Was będzie ona źródłem inspiracji.
Skończyłam studia na kierunku Farmacja na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Uważam, że jest to idealny kierunek studiów, dla osób zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi zarówno chemii, biologii, medycyny czy biochemii. W czasie tych zajęć dowiecie się m.in. w jaki sposób antybiotyki pomagają nam w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, jak wygląda wzór chemiczny paracetamolu oraz czym różni sie syrop na kaszel suchy od tego na kaszel mokry.
Jak zacząć ?
W przypadku większości uczelni w Polsce, aby dostać się na Farmację, należy zdawać maturę z biologii i chemii. Szczegółowe wymagania najlepiej sprawdzać na stronie internetowej wybranej placówki, w zakładkach dotyczących rekrutacji. Uważam, że niezależenie od tego na jaką uczelnie się zdecydujecie, będziecie mogli tam zdobyć potrzebną wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania.
Farmacja – studia idealne ?
Jeśli szukaliście kiedyś informacji na temat tego kierunku, pewnie nie raz natrafiliście na opinie, że Farmacja to trudne studia. Tak, trudne. Bedą wymagały od Was dużej ilości nauki, cierpliwości oraz spędzenia wielu godzin na uczelni. Czy w związku z tym uważam, że dokonałam dobrego wyboru ? Zdecydowanie tak ! Gdybym miała cofnąć się w czasie i ponownie wybrać swój kierunek studiów, to nadal byłaby to Farmacja. Jeśli dobrze zorganizujecie swoje zadania, to znajdzie się również czas na rozrywkę, hobby czy dodatkową pracę.
Przejdźmy teraz do szczegółów…
Studia farmaceutyczne należą do grupy kierunków jednolitych. Oznacza to, że trwają 5,5 roku i nie są podzielone na dwa odzielne cykle jak to często bywa w przypadku innych kierunków. Pierwsze dwa lata mają charakter wprowadzający. Macie tutaj możliwość zdobycia ogólnej wiedzy z różnych dziedzin, po to, aby na kolejnych latach móc się zagłębić w bardziej szczegółowe zagadnienia. Za jeden z ciekawszych przedmiotów na tym etapie studiów uważam anatomię człowieka, gdzie podczas ćwiczeń zobaczycie jak naprawdę wyglądają wszystkie nasze narządy, które do tej pory obserwowaliście tylko na modelach.
Laboratorium
Dodatkowo interesujące okazały się także laboratoria z chemii ogólnej, analitycznej, fizycznej czy organicznej, podczas których sami przeprowadzacie syntezy wielu związków lub za pomocą różnych reakcji musicie odkryć jaki związek otrzymaliście do analizy. Od 3 roku zaczyna się robić jeszcze ciekawiej ponieważ pojawiają się przedmioty typowo farmaceutyczne. Od tej pory żaden sposób działania czy zastosowanie leku nie będzie już dla Was tajemnicą. Poznacie techniki sporządzania leków recepturowych w aptece, a także skomplikowane procesy wytwarzania i kontrolii produktów leczniczych w firmach farmaceutycznych.
Jak sami widzicie na tych studiach nie można się nudzić. Różnorodność zajęć jest tak duża, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, jest także duży wybór przedmiotów fakultatywnych. Macie tutaj możliwość wyboru fakultetów, które Was ciekawią i dzieki którym możecie rozwijać swoje zainteresowania. Ja najlepiej wspominam zajęcia, na których były zorganizowane wycieczki do różnego rodzaju firm, gdzie mogliśmy zobaczyć produkcję leków i kosmetyków czy zajęcia gdzie z naturalnych składników przygotowywaliśmy mydełka, kule do kąpieli, świeczki czy żelki.
Studia te trwają 5,5 roku ponieważ po obronie pracy magisterskiej należy odbyć jeszcze 6-miesięczną praktykę zawodową w aptece. Dodatkowo po 3 roku studiów odbywają się praktyki w aptece ogólnodostępnej, a po 4 roku w aptece szpitalnej lub firmie farmaceutycznej. W momencie kiedy ja kończyłam studia miałam także możliwość skorzystania z programu unijnego, dzięki któremu mogłam wyjechać na dodatkowy staż i zobaczyć jak wygląda praca w dużej firmie farmaceutycznej. Chciałabym Was także zachęcić do uczestnictwa w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Będziecie mogli rozwijać swoje pasje, a także poznać mnóstwo nowych osób, które mają podobne zainteresowania jak Wy. Wiele znajomości, które nawiążecie w tym okresie, pozostaną z Wami na całe życie.
Studia, studia i co dalej ?
Jak zapewne wiecie, po ukończeniu studiów farmaceutycznych można podjąć pracę w aptece ogólnodostępnej na stanowisku magistra farmacji. Do Waszych obowiązków będzie wówczas należało wydawanie leków i udzielanie porad pacjentom, czy sporządzanie leków recepturowych. Jednak studia farmaceutyczne są tak obszernym kierunkiem, że nie jest to jedyna ścieżka rozwoju jaką możecie wybrać. Farmaceuta może także znaleźć zatrudnienie w aptece szpitalnej, firmie farmaceutycznej, badaniach klinicznych, hurtowni farmaceutycznej czy urzędzie. Jeśli ktoś byłby zainteresowany pracą naukową w dziedzinie farmacji, to również istnieje taka możliwość. Obecnie farmaceuci prowadzą też blogi czy dzielą się swoją wiedzą z pacjentami za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Was pomocny. Jeśli ktoś jest zainteresowany tym kierunkiem studiów i miałaby jakieś pytania, to proszę śmiało zadawać je w komentarzu. Ja bardzo chętnie na wszystkie odpowiem!
Autor: Kamila Pigulska, ELEMENTUM
Jeśli jesteś uczniem liceum i chciałbyś przygotować się do egzaminu maturalnego z chemii to zapraszamy do umówienia się na lekcję z chemii(korepetycje chemia) do naszego eksperta!
Aby być na bieżąco z naukową wiedzą śledź nasz fanpage FB.