Back

Jak wyglądają studia w Poznaniu?

Jak wyglądają studia w poznaniu?

Jak wyglądają studia nauk ścisłych w Poznaniu?

Studiowanie jako drogowskaz w osiągnięciu wyznaczonego celu 🙂

ELEMENTUM to grupa pasjonatów nauk ścisłych, którzy poprzez korepetycje na przykład z biologii skutecznie pomagają  swoim uczniom w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Osiągnięcie wysokich wyników maturalnych to duże wyzwanie w drodze do zdobycia wykształcenia i wymarzonej pracy a sama matura to przystanek umożliwiający dalszą podróż.

W tym artykule przedstawimy Ci jak wyglądają studia nauk ścisłych w Poznaniu!

Studiowanie – czy to tylko nauka i długie godziny spędzone w bibliotece?

To pytanie zadaje sobie większość maturzystów i początkujących studentów. Często szukając odpowiedzi wśród rodziny, przyjaciół i rówieśników. Zespół ELEMENTUM to absolwenci najlepszych Uniwersytetów, Politechnik i Uczelni Medycznych, stąd postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie osobiście, opierając się na wiedzy i doświadczeniu.

ELEMENTUM:

Kiedy zobaczycie listę rekrutacyjną wymarzonego kierunku studiów na wymarzonej uczelni, przed każdym z Was rozpoczyna się OGROMNA PRZYGODA – nowe miasto, nowe wyzwania, nowe znajomości, przyzwyczajenia, obowiązki i przyjemności.

Pierwszy rok studiów

Pierwszy rok studiów to moment w życiu każdego z Nas, kiedy musimy stawić czoło pierwszym kolokwiom, sesjom, wykładom, ale również często wrześniowym egzaminom poprawkowym. Z naszego doświadczenia wynika, że pierwszy rok studiów to moment, w którym na listach obecności ubywa najwięcej studentów, studenci muszą spędzić  najwięcej godzin na nauce a egzaminy wyglądają  na najtrudniejsze.

,,Dlaczego właśnie tak, wygląda to na większości kierunków studiów?”

Ponieważ, studiowanie to inny rodzaj nauki niż nauka w liceum i nauka do matury. Materiału na wykładach jest bardzo dużo, ilości książek rekomendowanych przez wykładowców są niezliczone a egzaminów w sesji bywa często nawet 10!, dlatego wymaga to nowego przystosowania i sposobu nauczania, stąd nie każdy student radzi sobie z takim wyzwaniem.

Na czym warto skupić się podczas studiowania? Czyli aktywność pozauczelniana.

Studiowanie nie tylko powinno opierać się na wykładach, ćwiczeniach, nauce i egzaminach. Kończąc studia i szukając pracy bardzo istotne jest, aby podczas rozmowy rekrutacyjnej móc przedstawić swoje doświadczenie i zdobytą wiedzę praktyczną najlepiej potwierdzoną certyfikatem.

Już od pierwszych lat studiów można rozpocząć działalność praktyczną poprzez wybór zakładu i tematu pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej. Wiele zakładów na Polskich uczelniach realizuje granty, do realizacji których rekrutowani są studenci. W czasie realizacji wszelkiej działalności naukowej studenci mogą ubiegać się o stypendia  lub zdobywać dodatkowe punkty edukacyjne, które przekładają się na końcowe wyniki studentów.

Wiele uczelni w Polsce realizuje studenckie staże unijne, które umożliwiają studentom pracę w okresie wakacji i zdobywanie nie tylko doświadczenia, ale również stypendiów za wykonaną pracę. Często w rekrutacji na staże brana jest pod uwagę średnia studenta oraz aktywność uczelniana, stąd warto w trakcie studiów zabiegać o wysoką średnią dzięki której można wnioskować o staże i stypendia Polskie i zagraniczne.

Z życia wzięte!
Nauczyciel biologii w ELEMENTUM – Magdalena:

,,Ukończyłam UAM w Poznaniu na kierunku Biologia o specjalizacji Biologia Molekularna. Uważam, że aktywność pozauczelniana jest niezbędna, aby po tym kierunku studiów zdobyć dobrą pracę. Studiowanie Biologii w moim przypadku nie opierało się tylko na studiowaniu książek!

Od pierwszych lat studiów aktywnie uczestniczyłam w prowadzeniu wykładów i warsztatów podczas ważnych poznańskich wydarzeń takich jak Noc Biologów, Noc Naukowców, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki oraz wiele innych. UAM w Poznaniu zapewnia możliwość rozwoju studentom, jeżeli tylko tego chcą.

Na Uniwersytecie aktywnie działają koła naukowe, każdy znajdzie dla siebie dziedzinę zainteresowania. Osobiście od drugiego roku studiów uczestniczyłam aktywnie w Kole Naukowym UAM w Sekcji Medycyny Regeneracyjnej. Innowacje w Medycynie to od zawsze dziedzina mojego zainteresowania, więc w sekcji odnalazłam się od pierwszego spotkania z Kierownikiem.

Po III roku studiów miałam możliwość uczestniczyć w projekcie unijnym uczelni, który umożliwił mi pracę w Zakładzie Patomorfologii Klinicznej UM w Poznaniu, gdzie realizowałam swoją pracę licencjacką pracując na ludzkim materiale klinicznym. Po V roku udało mi się dostać na kolejną edycję stażu unijnego, który umożliwił mi pracę w jednym z poznańskich laboratoriów mikrobiologicznych. Warto wspomnieć o tym, że każdy student wybiera Zakład, w którym może realizować swoją pracę magisterską. Swoją pracę realizowałam w Zakładzie Diagnostyki i Immunologii Nowotworów, jednego z poznańskich szpitali, gdzie przez 2 lata opracowywałam model 3D raka piersi, pracując na ludzkich liniach komórkowych.”

Warto wspomnieć również o programie ERASMUS

ERASMUS to program obejmujący szkolnictwo wyższe, finansujący wyjazdy studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych. Program ten nie tylko umożliwia zdobywanie doświadczenia potwierdzonego certyfikatem, ale także zwiedzanie i poznanie kultury europejskich krajów i zawieranie nowych znajomości.

Dlaczego warto studiować w Poznaniu?

Większość trenerów ELEMENTUM swoje studia skończyło na poznańskich uczelniach, stąd chcielibyśmy przedstawić zalety studiowania w tym pięknym mieście.

Przedstawiliśmy już zalety aktywnej działalności pozauczelnianej, chcielibyśmy zaznaczyć, że Poznań dysponuje nie tylko wspaniałymi renomowanymi Szkołami Wyższymi, ale również szerokim asortymentem miejsc, w których można odbywać staże i praktyki studenckie.

Ponadto, studiowanie w Poznaniu nie tylko umożliwia skosztowanie samodzielnego życia, ale również dobrze skomunikowanej metropolii.

W Poznaniu dla studentów i przez studentów organizowane są coroczne przedsięwzięcia i zabawy takie jak Wielkie Grillowanie UAM,  Juwenalia, POA, Agronalia, Integralia, ale również Światowy Tydzień Mózgu, umożliwiający rozwój poprzez udział w wielu ciekawych wykładach prowadzonych przez znanych i lubianych wykładowców przedstawiających innowacyjne rozwiązania naukowe.

Ponadto co  warto zobaczyć  w Poznaniu?

  • Kluby plażowe i basenowe – Idealne miejsce do spędzenia czasu ze znajomymi latem
  • Park Cytadela – Piękne i historyczne miejsce na spacer i piknik wiosną i latem
  • Ogród Botaniczny w Poznaniu
  • Park Sołacki i Park Mickiewicza – Piękne miejsce do nauki na świeżym powietrzu
  • Ratusz Poznański
  • Ostrów Tumski
  • Centrum Kultury Zamek, miejsce gdzie odbywają się najlepsze przedstawienia, spektakle i koncerty
  • Koziołki Poznańskie – Każdy powinien zobaczyć, podczas wycieczki do Poznania
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie można spotkać najlepszych wystawców polskich i zagranicznych
  • Palmiarnia Poznańska
  • Stary Rynek – Centrum spotkań studentów w weekend 🙂
  • Jezioro Maltańskie, a w pobliżu zoo i centrum handlowe

Podsumowanie artykułu
,,Jak wyglądają studia nauk ścisłych w Poznaniu?”

Podsumowując, studiowanie to nie tylko nauka,  ale również połączenie nauki, praktyki i przyjemności. ELEMENTUMto Poznańska firma rekomendująca lokalne uczelnie i miejsca pracy.

W powyższym artykule zaznaczyliśmy ważną pozycję aktywności pozauczelnianej, która jest niezbędna, aby kończąc studia rozpoczynać swoją karierę  nie z pustą kartą lecz z doświadczeniem, którego oczekują od Nas pracodawcy.

Trenerzy ELEMENTUM przygotują Cię w temacie nauk ścisłych, u nas będziesz mógł wytrenować biologię(Korepetycje biologia) oraz chemię, fizykę i matematykę.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące studiowania w Poznaniu lub konkretnego kierunku to napisz pytanie w komentarzu.

Autor: Magdalena Wojnarowska, ELEMENTUM

Napisz komentarz

Subskrypcja

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu i odbierz prezent.

Dziękujemy za zapisanie się na naszą subskrypcję!