Magnetyczna tarcza Świata

Korepetycje fizyka

Magnetyczna tarcza Świata

Elemencik
Cotygodniowa porcja wiedzy
Kursy i korepetycje fizyka!

 

Jak zapewne wszystkim wiadomo, Ziemia jest ogromnym magnesem, czego dowodzi działanie chociażby zwykłego kompasu, który pomaga nam odnaleźć się w terenie. Powiedzmy sobie co jest źródłem ziemskiego pola magnetycznego. Ziemskie pole magnetyczne istnieje dzięki przepływom ciekłego żelaza w jądrze naszej planety, co oznacza, że nie jest ono polem stałym.

Poza istotnym wpływem na rozwój świata, łączność, komunikacje, systemy zasilania, pole magnetyczne przede wszystkim zapewnia nam ochronę przed wiatrami słonecznymi. Gdyby ludzkość przestroiła się na nocny tryb życia i udałoby się jej przetrwać bez tarczy przeciwko wiatrom słonecznym nasze życie zmieniłoby się diametralnie. Sięgając pamięcią do roku 2003, gdy burza słoneczna spowodowała problemy w przesyłaniu energii w Szwecji. Wtedy utrudniło to życie jej mieszkańcom po przez przekierowania lotów i przerwy w dostawach prądu. Całkowity brak pola magnetycznego skutkowałby brakiem dostępu do elektryczności, nawigowania za pomocą systemów GPS oraz utratą internetu. Wszystkie satelity stałyby się niezdatne do użytkowania. Świat cofnąłby się do czasów sprzed zapanowania nad elektrycznością.

Przy tak czarnym scenariuszu wielu zada sobie pytanie:

Kiedy mamy wyczekiwać takiego obrotu wydarzeń?

Jak to w ogóle jest możliwe, aby pole magnetyczne Ziemi zniknęło?

Przede wszystkim należy ustalić, że Ziemskie pole magnetyczne nie jest niczym stałym i gdy mówimy o biegunach magnetycznych Ziemi: północnym i południowym, to nie należy ich mylić z geograficznymi biegunami Ziemi. Bieguny geograficzne północny oraz południowy są to najdalej odległe od równika obszary, ale bieguny magnetyczne się z nimi nie pokrywają. Korzystając ze wspomnianego wcześniej kompasu, igła wskazuje kierunek geograficznej północy tylko dlatego, że tam znajduje się magnetyczny biegun południowy. Jak dobrze wiemy biegun południowy przyciąga się wzajemnie z biegunem północnym. Magnetyczny biegun południowy nie zawsze pokrywał się z geograficznym biegunem północnym, ponieważ ziemskie pole magnetyczne przemagnesowuje się. Skutkiem tego jest wspomniany zanik pola.

Geofizycy badając właściwości fizyczne skał wulkanicznych uzyskują informacje na temat ziemskiego pola magnetycznego. Gdy lawa wydobywa się na powierzchnię magnesując się zgodnie z tym polem, zapisując w sobie informacje na jego temat podczas zastygania. Na podstawie tych informacji udało się określić i tu należy uspokoić czytelników, że ostatnie pełne przemagnesowanie Ziemi nastąpiło ponad 700 tysięcy lat temu. Jedynie podczas pełnego przemagnesowania pole będzie na tyle słabe, aby narazić naszą planetę na zagrożenia. Należy wspomnieć, że proces przemagnesowania nie jest procesem gwałtownym, gdyż szacuje się, że trwał on przynajmniej ponad 20 tysięcy lat.

Cykliczność

Nie należy wpadać w panikę. Proces ten powtórzy się już wkrótce, ponieważ bieguny magnetyczne stale wędrują, osłabiając i wzmacniając intensywności pola. Europejscy badacze z Europejskiego Centrum Badań i Nauczania Geologii Środowiskowej we Francji oszacowali, że magnetyczne pole ziemskie straciło 30% swojej intensywności przez okres ostatnich trzech tysięcy lat. Przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy lat ludzkości nie zagraża przemagnesowanie naszej Ziemi. Być może w tym czasie uda nam się opracować rozwiązania technologiczne. Dzięki którym poradzimy sobie nawet wtedy, gdy pole magnetyczne Ziemi osłabnie.

Aby być na bieżąco z naukową wiedzą śledź nasz fanpage FB.

A jeśli zainteresował Cię temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej to zapraszamy do umówienia się na lekcję z fizyki(korepetycje fizyka) do naszego eksperta!

Autor: Piotr Kałuziak, ELEMENTUM

Napisz komentarz

Subskrypcja

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu i odbierz prezent.

Dziękujemy za zapisanie się na naszą subskrypcję!